Přihlásit se

Fórum stereoskopické fotografie

Diskuze o všem, co se týká stereoskopické fotografie (nesprávně nazýváné 3D). Otázky můžete klást i bez registrace na tomto serveru.
 
Technika a software Jakou techniku použít k pořízení a promítání stereofotek. Který software lze využít pro stereofotky.
Stereofotky > Technika a software > StereData Maker Zobrazit módy:  
User avatar
Member
Member
Jenda - 30.05.2013 0:54:22
   
StereData Maker
V současné době asi nejlepší způsob, jak synchronizovat dvojici digitálních fotoaparátů je StereoData Maker. Princip spočívá v tom, že do některých kompaktů Canon lze nahrát firmware, který obsahuje skripty pro stereoskopickou synchronizaci. K ovládání se používá velmi jednoduchá spoušť (tlačítko a baterie) zapojená do USB konektoru fotoaparátu.
Oficiální stránka je http://stereo.jpn.org/eng/sdm/index.htm . Bohužel již delší dobu nebyla aktualizována, ale vývoj stále probíhá a mnoho novějších aparátů, které tam nejsou uvedeny, lze se SDM použít.
Aktuální informace a pomoc lze získat v mailinglistu [url=http://tech.groups.yahoo.com/group/StereoDataMaker/ ]http://tech.groups.yahoo.com/group/StereoDataMaker/ [/url]Tam komunikují i vývojáři SDM a je možné je přímo kontaktovat. Uvítali by pomoc s testováním SDM.
Aktuální novinka je, že vytvořili program ASSIST[url= http://www.zenoshrdlu.com/assist/assist.html ] http://www.zenoshrdlu.com/assist/assist.html [/url], který zajistí nahrání správného firmwaru na SD kartu. Postup je jednoduchý. Vyfotíte svým foťákem jednu fotografii, kartu vložíte do čtečky a spustíte ASSIST. Ten z fotografie zjistí firmware vašeho foťáku, stáhne správnou verzi SDM a nakonfuguruje kartu jako bootovací. Vy pak jen kartu zamknete (lock), vložíte do foťáku a hotovo! ASSIST má k dispozici SDM i pro foťáky, které nejsou uvedeny v oficiálním seznamu podporovaných foťáků.
SDM vychází z CHDK, což je Canon Hack Development Kit http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK . Něktří stereofotografové nepoužívají SDM, ale CHDK. To ale nemá skripty pro stereoskopickou synchronizaci, takže u některých typů foťáků je pro stereo zcela nepoužitelné (např. S100), u někrých má naopak dobré výsledky (S95 po úpravě CHDK by V.N.)

Grily Weber

Grily Weber