Přihlásit se

Fórum stereoskopické fotografie

Diskuze o všem, co se týká stereoskopické fotografie (nesprávně nazýváné 3D). Otázky můžete klást i bez registrace na tomto serveru.
 
Technika a software Jakou techniku použít k pořízení a promítání stereofotek. Který software lze využít pro stereofotky.
Stereofotky > Technika a software > zrcadlovky Zobrazit módy:  
User avatar
Member
Member
belplasca - 04.02.2014 1:05:08
   
zrcadlovky
Vážení příznivci stereofotografie,
Naskytla se mi příležitost v dohledné době otestovat dvojici zrcadlovek canon eos 60D. Zanedlouho poté bude možnost sáhnout si na dvojici 70D.
Mirek Kopeček pro tuto příležitost sestavuje obvod s LED diodami, který otestuje synchronitu.

Vize je taková, že se pokusíme synchroně odpalovat infraovladačem, případně doma dělanou spřaženou kabelovou spouští. Dále otestujeme, zda je možné odpalovat spouští jednoho z foťáků a propojit ho s druhým kabelem. Teoreticky by to mohlo fungovat. Je to konektor 2,5mm jack pro dálkovou spoušť, kde se domnívám, že kontakty na konektoru jsou paralelně zapojeny k tlačítku spouště.

Synchronizaci chci otestovat v režimu:
Automatika s bleskem
Automatika bez blesku
Manuál s bleskem
Manuál bez blesku
Video

Dále chci ověřit vliv předsklopení zrcadla, snímání s živým náhledem.

Prosím všechny, kteří mají k tomu co říci – zkušenosti s jinými modely, nápady co bych měl ještě otestovat, nebo cokoliv jiného, prosím, podělte se s námi. Nevím, kdy se k testování dostaneme, závisí to od zprovoznění ledkového testeru a následné ochoty půjčit mi foťáky. Nicméně jak k tomu dojde, ať mám na papíře vše, co by se mělo otestovat, ať se k tomu nemusím vracet, nevím, zda by byla ochota mi půjčit techniku vícekrát.
Děkuji za případné informace
Jan Junaštík

User avatar
Member
Member
Jenda - 28.11.2014 1:06:49
 
Byl tento příspěvek užitečný?   Ano | Ne
RE:zrcadlovky
Ahoj,
moje zkušenost s dvojicí Nikon D200:
K propojení slouží kablík Nikon MC-23. Má deset žil, ale stačily by tři. Pak stačí mačkat spoušť na jednom aparátu a druhý se odpaluje současně. Dvojitou kabelobou spoušť Nikon nedodává, já jsem si jí vyrobil. Stačí připájet dva trojžilové kablíky k jednomu tlačítku. Oddělení diodami je zbytečné, když originální kablík je propojije natvrdo. Doufal, jsem, že když má MC-23 deset žil, včetně datových Tx a Rx, bude schopný přenášet nastavení do druhého foťáku, ale bohužel tomu tak není.
Synchronizace je 100% jen v režimu s přesklopením zrcátka (MLU, mirror lock up). Dokonce tak, že lze fotit s bleskem (interním i externím) ve všech režimech, včetně TTL i dálkového řízení blesků (CLS - creativ lighting system). Blesk se nasadí jen na jeden aparát, netřeba propojovat s druhým. Bez předskopení zrcátka je synchronizace špatná, spíš náhodná.
Zkoušel jsem to s dvojící Nikon F90X, které nemají předsklopení. Některé obrázky vyšly, ale spoléhat na to nešlo. Na statické motivy to bylo perfektní.

Předpokládám, že u všech zrcadlovek se to bude chovat velmi podobně. Od kolegy R. N. mám potvrzeno, že jeho dvojice Pentax K7 také synchronizuje jen s předsklopením.

Grily Weber

Grily Weber